جستجو
تلفن تماس: ۲۸۴۲۵۰۵۸ - ۰۲۱

پرورش بلدرچین: آموزش پرورش بلدرچین از 0 تا 100

پرورش بلدرچین یکی از تجربه های سرگرم کننده و سود آور پرورش طیور است، شاید تصور کنید که پرورش  بلدرچین تفاوتی با سایر جوجه ها ندارد اما در واقع چند تفاوت اساسی با سایر پرندگان دارد که باید به آن توجه داشت و عدم شناخت آن ها موجب شکست پروژه پرورش بلدرچین می شود. از مهم ترین نکاتی که در رابطه با پرورش این پرنده باید در نظر داشته باشید انتخاب نژاد مناسب، نحوه پرورش بلدرچین سالم در محیط صحیح ، تجهیزات مورد نیاز، مشکلات سلامتی و بیماری که ممکن است ایجاد شود ، ایجاد مکان مناسب پرورش این پرنده و … است که در این مطلب به آن اشاره می کنیم

ویژگی عمومی بلدرچین ها

اگر به دنبال پرنده ای هستید که کوچک باشد و به دلیل اندازه کوچکتر غذای کمتری نیاز داشته باشد، از تخم و گوشت آن بتوان استفاده کرد، بلدرچین پرنده ایده آلی است.

اما چند تفاوت وجود دارد که باید بین بلدرچین و مرغ مورد توجه قرار گیرد تا مراقبت های مناسب انجام شود و سرانجام بلدرچین به دست شما پرورش یابد.

اطلاعات کاملتر در رابطه با خصوصیات بلدرچین را در مقاله آشنایی با بلدرچین مطالعه کنید.

بهترین نژاد بلدرچین

بهترین نژاد بلدرچین برای مبتدیان

دو نژاد بلدرچین وجود دارد که برای مبتدیان مناسب است.

 • Coturnix یا بلدرچین ژاپنی
 • بلدرچین باب وایت

Coturnix یا بلدرچین ژاپنیمحبوب ترین نژاد است. آنها از پرندگانی هستند که به سرعت بالغ می شوند و مقدار گوشت هر پرنده از این نژاد نسبت به نژادهای دیگر بیشتر است.

بلدرچین ژاپنی در 7 هفتگی بالغ می شود و تخمگذاری را در همان زمان شروع می کند. Coturnix بالغ می تواند بیش از 300 تخم در سال بگذارد. همچنین می توانید این پرنده را در 7 هفتگی برای گوشت ذبح کنید. زیرا در آن زمان به اوج وزن خود می رسند.

یک بلدرچین معمولی  ار این نژاد ممکن است حدود170 تا 200 گرم گوشت به ازای هر پرنده بدهد. انواع Coturnix ممکن است حداکثر 400 گرم گوشت یا حتی بیشتر از این مقدار ارائه دهد.

بلدرچین های ژاپنی در اصل بین اروپا و آسیا مهاجرت کردند. که بعضاً بلدرچین ژاپنی نامیده می شود ، مدتهاست که در بین مردم به عنوان پرنده مناسب برای نگهداری و همچنین پرورش بلدرچین گوشتی و تخمگذار محبوب است. آنها بسیار مطیع هستند و برای پرورش در فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند.

بلدرچین باب وایت، بومی ایالات متحده آمریکا است. انواع مختلفی از باب وایت وجود دارد و اینها به عنوان گونه های دنیای جدید شناخته می شوند. آنها کوچکتر از بلدرچین Coturnix هستند و می توانند تهاجمی تر باشند. دلیل آن این است که آنها فقط برای مدت کوتاهی چند صد سال است که اهلی شده اند.

Bobwhites کوچکتر از Coturnix است و ممکن است بین 200 تا 300 گرم گوشت برای هر پرنده ارائه دهد. اما برخی از مدل های پرورشی آن می تواند سنگین وزن تر باشد. این بلدرچینها برای هر پرنده چهار برابر فضای بیشتری نسبت به Coturnix نیاز دارند.

شرایط نگهداری بلدرچین

شرایط نگهداری بلدرچین

اگرچه بلدرچین یک پرنده وحشی محسوب می شود ، اما در قفس، می توان آنها را به همان روشی که سایر جوجه ها پرورش می یابند بزرگ کرد.

عمومی ترین شرایطی که برای نگهداری بلدرچین نیاز دارید به قرار زیر است:

• دما: بین 36.5 تا 38 درجه سانتی گراد نگه داشته می شود.

• دانخوری و آبخوری

• مکان پرورش جوجه ها(بستر یا قفس بلدرچین)

بلدرچین را از کجا بخریم

برای پرورش بلدرچین باید تعدادی از جوجه های بلدرچین را خریداری کرده و در مزرعه خود آن ها را بزرگ کنید. اما چگونه؟ بلدرچین ها به راحتی مرغ ها حمل نمی شوند ، بنابراین هنگام تصمیم گیری این نکته را به خاطر بسپارید. در اینجا چند ایده در مورد نحوه خرید بلدرچین آورده شده است:

خرید جوجه بلدرچین

از یک مزرعه پرورش بلدرچین که به صورت تخصصی اقدام به جوجه کشی بلدرچین می کند، جوجه ها را خریداری کنید. در صورتی که بلدرچین ها زنده بمانند، شما می توانید شاهد تخم گذاری آن ها باشید.

خرید تخم بلدرچین برای دستگاه جوجه کشی

علاوه بر اینکه در تهیه تخم نطفه دار با کیفیت و مرغوب باید وسواس به خرج دهید، حمل آن ها نیز شرایط ویژه ای دارد که برای سالم ماندن تخم ها و جوجه کشی موفقیت آمیز توسط دستگاه جوجه کشی ضروری است.

جوجه کشی بلدرچین

جوجه کشی بلدرچین

اگر با جوجه کشی مرغ آشنایی دارید، خوشحال می شوید بدانید تخم های بلدرچین نیز بسیار شبیه به آن است.

اگر از دستگاه جوجه کشی هوای ثابت برای پرورش بلدرچین استفاده می کنید ، دما باید در دمای38 درجه سانتیگراد حفظ شود و رطوبت باید در 15 روز اول 45٪ باشد و پس از سه روز به 65٪ برسد. تخم های بلدرچین ، کوچکتر از تخم مرغ ، از روز هجدهم شروع به هچینگ می کنند.

مراقبت از جوجه های بلدرچین

نوع گوشتی بلدرچین برای پرورش باید چندین عامل مهم را در نظر داشته باشید تا پرورش بلدرچین شما موفقیت آمیز باشد.

 • درجه حرارت: برای جوجه ها ، درجه حرارت طی هفته اول باید 35 – 37 درجه سانتیگراد باشد.
 • دما : در هر هفته 5 درجه دما را کاهش دهید تا به28 تا 29 درجه سانتیگراد برسد
 • بستر: یک لایه از تراشه چوب یا پوست برنج استفاده کنید.
 • خوراک: خوراک یا دان بلدرچین استارتر جوجه ها را تا جایی که در حدود 8 هفتگی هستند ادامه دهید.
 • آب: روزانه آب شیرین و تمیز برای بلدرچبن ضروری است. ظرف آب باید به راحتی در دسترس بلدرچین ها باشد اما از غرق شدن بلدرچین نیز جلوگیری شود. یک راه آسان برای اطمینان از غرق نشدن آنها قرار دادن سنگ مرمر در یک کاسه کم عمق با آب است.
 • روشنایی : برای سه روز اول از یک لامپ 100 واتی برای کمک به جوجه ها برای یافتن آب و غذا استفاده کنید.

غذای بلدرچین

تغذیه بلدرچین، خوراک بلدرچین و یا دان بلدرچین موضوع مهمی است که برای پرورش بلدرچین موفق به آن توجه ویژه داشته باشید.

بلدرچین جوان ، تا سن 8 هفتگی نیاز به تغذیه با استارتر بلدرچین دارد. این خوراک های اولیه دارای پروتئین مناسب مورد نیاز برای رشد سریعی هستند که در جوجه های جوان اتفاق می افتد.

پس از تغذیه بلدرچین با استارتریا دان بلدرچین مرحله 1 ، دانستن هدف پرورش بلدرچین شما در دانستن مرحله بعد خوراک بلدرچین بسیار تاثیر دارد.

اگر بلدرچین برای گوشت آن پرورش می دهید ، با استارتر بلدرچین شروع کنید و سپس یک رژیم غذایی کامل به آنها بدهید. این خوراک تا هفته آخر قبل از ذبح ادامه دهید.

اگر آنها را برای پرورش یا به عنوان پرندگان پرواز تربیت می کنید ، برای شروع استارتر را انتخاب کنید و سپس تا حدود 20 هفته به آنها یک غذای بلدرچین کامل دهید.

دان بلدرچین گوشتی مرحله 1 (استارتر) و دان بلدرچین گوشتی مرحله 2 برای شما مفید خواهد بود.

اگر آنها را برای تخمگذاری پرورش می دهید، با استارتر شروع کنید و سپس به آنها یک جیره لایه ای بدهید که برای حمایت از عادات تخمگذاری آنها طراحی شده است. تغذیه این خوراک را دو هفته قبل از تولید تخم شروع کنید. دان بلدرچین تخمگذار مجموعه گندم را برای این منظور خریداری کنید.

نکات بهداشتی پرورش بلدرچین

 نکات بهداشتی پرورش بلدرچین

قرار نبود این پرندگان کوچک در قفس و مناطق کوچک پرورش یابند. وقتی حیوانات و پرندگان تحت مدیریت شدید پرورش می یابند، مسائل بهداشتی بوجود می آیند و بلدرچین نمی تواند از این مسائل فرار کند مگر اینکه به خوبی شرایط ایمنی برای پرورش بلدرچین فراهم شود و در صورتی که به درستی مدیریت نشود، می تواند باعث ایجاد بیماری بلدرچین شود.

استرس: هنگامی که استرس وجود دارد ، پرندگان مستعد ابتلا به کوکسیدیوز ، کرم های سرسیاه و مویرگی و التهاب روده هستند.

اما بلدرچین ها اگر به درستی نگهداری شوند، پرندگانی مقاوم هستند. اگر موارد زیر در پروش بلدرچین را رعایت کنید می توانید پرنده ای سالم داشته باشید:

 • نیازهای فضایی متناسب بلدرچین را با دقت دنبال کنید. این پرندگان نباید در فضای کوچک باشد.
 • نظافت! با تمیز کردن به طور منظم با محلول سرکه و حتی مواد شیمیایی استاندارد ، دانخوری و آبخوری را حفظ کنید. همه فضولات زیر قفس را به طور منظم تمیز کنید.
 • به تاریخ انقضای خوراک و دان بلدرچین توجه کنید.
 • بیماری های ناشناخته پرندگان بالغ می تواند مسائل بهداشتی و بیماری ناخواسته ای را برای  سایر بلدرچین ها به همراه داشته باشد.
 • اگر چندین گروه سنی در گله خود دارید، همیشه بهتر است که محل پرندگان کوچکتر را ابتدا تمیز کنید و سپس به سمت پرندگان مسن بروید. پرندگان مسن دارای سیستم ایمنی قوی تری هستند و احتمال انتقال بیماری پرندگان مسن به جوانتر ها بیشتر است.
 • همیشه پرندگان بیمار یا مرده را فوراً از گله جدا کنید.

بیماری های بلدرچین

بلدرچین ها مانند هر پرنده دیگری در دورانی که پرورش می یابند در معرض بیماری و آسیب هستند. برخی از شایع ترین بیماری های بلدرچین را در ادامه مطالعه کنید.

کوکسیدیوز در بلدرچین

این بیماری انگلی در دستگاه روده هر پرنده و حیوان یافت می شود. جالب اینجاست که در خاک ، هوا و همچنین داخل پرندگان یافت می شود. تمام مشکلات ناشی از تک یاخته هایی است که کوکسیدین نامیده می شوند.

کرم در بلدرچین

همه پرندگان تعداد کمی کرم دارند که با ایجاد ایمنی و یادگیری مبارزه طبیعی با کرم ها سیستم ایمنی بدن آنها را قوی نگه می دارد. تمیز نگه داشتن قفس و تمام مناطقی که پرندگان در آن زندگی می کنند مهم ترین نکته برای کنترل کرم است. و کرم کشی هر پرنده بالغی که به گله شما وارد شود نیز مهم است.

هیستومونیازیس (جوش سرسیاه) در بلدرچین

این بیماری تک یاخته ای تند و زننده در تخم یک انگل روده ای مشترک به نام کرم سکوم به بدن پرنده وارد می شود. پس از داخل بدن ، آنها آسیب می رسانند به کبد پرنده. در پرندگان شکاری تلفات بالایی دارد.

اطلاعات کامل تر در رابطه با بیماری های رایجی که بلدرچین ها به آن مبتلا می شوند را در مقاله بیماری های بلدرچین مطالعه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: